Neon nedir – Neon Lamba Nedir

Neon lamba nedir ve Asal Gazlı Işık Tüpleri

Neon lamba nedir ve Asal Gazlı Işık Tüpleri

Neon lamba nedir ve Asal Gazlı Işık Tüpleri

Neon lamba ve asal gazlı ışık tüpleri pozitif plazmaya dayanan, düşük basınçlı helyum ve civa buharı ihtiva eden, soğuk elektrotlu tüplere NEON LAMBA denir. Neon gazı koyu portakal kırmızısı, helyum gazı da açık pembe renkte ışık verirler.

Civa buharı karışımı ile mavi ışık verir. Sarı bir cam tüp içinde helyum gazı doldurulursa canlı bir sarı ışık elde edilir. Sarı veya kahverengi bir cam boru içindeki neon ve civa buharı karışımı kuvvetli bir yeşil ışık yayar.

Bu şekilde reklamcılıkta kullanılan çeşitli renklerdeki ışık tüpleri elde edilir. Kırmızı neon lamba ışığı hava alanlarında engel ışkları olarak da kullanır. Işık tüpleri 3-18 metre aralığında imal edilir. Boru çapları 10-25 mm arasında değişir.

Birim boru uzunluğuna düşen gerilim, büyük çaplı tüpler için 300 v ila 500 v küçük çaplı borular içinde 600 v ile 1000 v ,tur. Yönetmeliklere göre ışıklı reklamcılıkta kullanılabilecek gerilimin üst sınırı 6000 v olarak saptandığından, bir ışık tüpünün en büyük uzunluğu da çapına bağlı olarak tespit edilir.

Bu bakımdan, büyük ve/veya uzun yazı, birçok ışık tüpünden oluşmak zorundadır. Zaten böyle bir bölümlemeye imalat ve montaj tekniği, sağlamlık bakımından da gereksinme vardır. Yüksek gerilimli ışık tüplerinde fazla ışık veren bir boşalmaya erişmek için, elektronların büyük yüzeyli olması gerekir.

Genellikle elektronların sindir biçimindedir. Uzunlukları 5 ila 8 cm çaları 1 ila 2 cm olup, vakumda eritilmiş elektrolitik demir veya krom-nikel gibi, özel saçlardan, imal edilirler. Bu tip soğuk elektrotlu ışık tüplerinde en uygun akım şiddeti, tüp kesitine göre 25 mA ila 85 mA dır.

Güçleri 20 mm çapında orta büyüklükte neon lamba  ışık  tüpleri için 20 ila 30 W/m arasında değişir. Elde edilen ışık akısı, kullanılan gazın cinsine göre 50 ila 100 1m/m,etkinlik faktörü de 2.5 ila 5 lm/W tır.

Neon Led Ne İşe Yarar

Neon LED, aydınlatma amaçlı kullanılan bir teknolojidir. Neon LED’ler, normal neon tüplerden daha enerji verimlidir ve daha uzun ömürlüdür. Ayrıca, neon LED’ler daha esnek ve kolay şekillendirilebilir, daha yüksek parlaklık sağlar ve daha az güç tüketir. Bunlar, işyeri ve ev aydınlatması, reklam ve tasarım amaçlı olarak kullanılabilir.

Neon led fiyatlarına kategori sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
https://www.silverled.net/neon-led

Neon nedir – Neon Lamba Nedir” yazısında 2 düşünce

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir