sss

Led Spotların Çok Sorulan Arıza Sebepleri

 

Led Spot’un Pır Pır etmesi veya yanıp yanıp sönmesi Nedenlerinin başında led’in Arızalanması veya Driver Yani sürücünün arızalanmasında kaynaklanan arızalardır.

kullanılan spotun ne kadar zaman ( saat ) aralığında yandığı, veya  kaç yıl kullanıldığı, anlık yüksek şebeke gerilimine bağlı arızalanmasına gibi etki eden faktörlerdir.

Led Driver’in  bozulma sebepleri başında yeni alınan bir driver ( trafo ) alınan ürünün tarihi önemlidir. Trafonun içindeki Kondansatör yağlı olduğundan bekleme süresinden dolayı içindeki yağ kuruma yapar. bu yüzden  arızalanmalara sebep olur. Veya kullanım süresi ,ürünün ucuz ve kelitesiz olması,diğer bir sebep ise trafoya gereğınden fazla yük binmesinden kaynaklanan arızalardır.

Led driver arızaları 2 türlü sebebi vardır. led ve trafo kaynaklı arızalar. Eğer led’ yarısı yanıyorsa  veya pır pır yapıyorsa led kaynaklıdır. Spot hiç yanmıyor ise her iki arızada olmuş olabilir.

Led Spot’ların ömrü kullanıcının aldığı ürünün kalitesi veya fiyatın bağlıdır. Ucuz alınan china ürünler ortalama 1 yıl veya en fazla 2 yıl yanacaktır. Kaliteli osram , samsung ,Philips gibi markalar 5 yıl kesintisiz yanacaktır. Led Spotların ömrü kullanıcının bütcesi bağlıdır. Ne kadar köfte o kadar ekmek ::))

Bozuk led arızaları  yarısının yanması pır pır yapması veya hiç yanmaması gibi arızalardır.

Arızalı led değişiminde dikkat edilecek  hususlar kısaca termal macun mutlaka kullanılması diğer bir adı ısı pastasıdır. Led’in trafodan gelen led çıkışının + ve – ucunu ters bağlanmasında ide led yanmayacaktır. Led’e herhangi bir arıza gibi bir zarar vermez.

Led ışığın bozulma sebebi kalitesiz alınan ledlerin içindeki mikro çip dediğimiz diyotların çabuk
bozulmasına yol açar.ledin başlıca sebebi tabi bu değildir.içindeki trafonun arızalanması anlık yüksek voltaja maruz
gibi faktörler de etken faktörlerdir.Herzaman tavsiyemiz osram,philips,samsung gibi markaları almanız tavsiyemizdir.

Led sudan etkilenir’mi sorusu çokça sorulmaktadır. Evet etkilenir. aldığınız ürün mesela şerit led iç mekan IP20 ise kesinlikle suyla temas edilmemelidir. IP44 ise sudan etkilenme ihtimali yüksektir.

Alacağınız ürün IP 65 dış mekan yağmur ve IP 68 ise havuz içinde yani suyun içinde çalışabilen ürünlerdir. Bahsi geçen şerit led örneği diğer spotlar içinde geçerlidir. Burada Su geçirmez özelliğini sağlayan şerit led in üzerindeki silikon ,led spotlar da ise armatürün su geçirmez özelliği olasıdır.

Şerit Led‘in en çok arıza sebepleri
1.) İç mekan alınan ürünün nemli ortama veya sıvı temasa maruz kalması.
2) Yüksek lümen alınan ürünlere soğutucu kullanılmamasından dolayı aşırı ısıya maruz kalması ömrünü azaltır.
3) PCB üzerindeki lede giden yolların kopması ve en çok arıza sebebi direnç arızaları.
4) Ucuz kalitesiz alınan Şerit led  ler 1 yıl gibi zamanda bozulmasa bile ışık kaybı olacaktır.

10 Watt kaç lümen eder sorunuza gelirsek china marka SMD LED watt başı 60 veya 70 lümen aralığındadır. Markalı ledler ( osram-philps -amsung) gibi spotlar veya ampul tarzı ürünler watt başı 100 lümen gelir. 

Yani china 10 watt 600 lümen  markalı led 1.000 lümen gelmektedir. 10 watt Tasarruflu ampul 600-700 lümen aralığında fakat aydınlatma gücü led kadar ışık vermez.Led hakkında daha fazla bilgi almak için led nedir ? sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.