Kelvin nedir ?

LED ışıkta Kelvin (Renk Sıcaklığı) Nedir

Kelvin nedir diye kısaca bahsedecek olursak fen biliminde kısaltması (K) harfi ile gösterilen santigrat ve birim aralığındaki (celcius) sıcaklık derecesiyle eşit olan, fakat asgari sıfır noktası ile en yüksek mutlak sınırı ( -73.15 santigrat) olması gereken bir sıcaklık ölçüsü birimine kelvin denir.

Kelvin ile Santigrat derece ilişkisi nedir

1-0 °C=273K
2-100 °C=373K
Mesela santigrat derece ile ölçtüğümüz bir sıcaklığı Kelvin’e çevirmenin en iyi yolu +273° ilave edilmesi gerekmektedir.

Flamanlı bir lamba ışığının ısısıyla değişmektedir. Bu teoriye renk sıcaklığı teorisi denir. Zor eriyen bir metal alaşımı ısıtmaya başladığımızda renk sıcaklığı (1000K) arası kızarmaya ve ışık vermeye başlayacaktır. Metal ısınmaya devam edildikçe renk değişimi başlayacaktır.

5000K sıcaklık seviyesine ulaştığında akkor (beyaz) renge elde ederiz. Isı artışı devam ettiğinde ise 10000K sıcaklığa geldiğinde ise mavi görünümlü renge dönüşecektir. Bundan dolayı ışığın ısısı (K) Kelvin ile gösterilir ve ölçümü kelvinmetre ile ölçülür.

Kelvin ile Santigrat derece ilişkisi nedir

KELVIN kavramı

Eski yıllarda hiç duymadığımız günlük hayatımızda pek tanımadığımız kelvin kavramı’ da nedir diye kendimize sorarız. Geçmiş zamanda enerji tasarruflu ve LED ampuller kullanılmadan önce oturduğumuz mekanları aydınlatma flamanlı akkor ampuller ile sağlanıyordu.

Bu lambaların verdiği 2700-3000 kelvin aralığında ışık rengi verdiklerinden dolayı kelvin kavramı henüz maalesef bilinmiyordu. Teknolojinin getirdiği imkanlar geliştikçe enerji tasarruflu ampuller ve LED’ler kullanılmaya başlandı.

LED ve tasarruflu ampullerin bize sunduğu farklı renk sıcaklığı bu kavramı günlük hayatımızda öğrenmemize sebep oldu. Aldığınız LED aydınlatma ürünlerinde ışığın hangi kelvin aralığında olduğu etiketin üzerinde belirtilir.

Bu durumda 2700-3500 kelvin arası sıcak renk olarak kabul edilirken 5000K değeri ise gün ışığı diye tabir ettiğimiz doğal beyaz ışığı verecektir. Kelvin değeri dahada yükseldikçe 6500’e çıktığında ise soğuk beyaz bir ışık meydana gelecektir.

  • Çok İyi
  • İyi
  • Ne İyi / Ne Kötü
  • Kötü
  • Çok Kötü
Sending
User Review
0 (0 votes)
Comments Rating 0 (0 reviews)