Mağaza ve vitrin aydınlatma nasıl yapılır

Mağaza ve vitrin aydınlatma nasıl yapılır

Mağaza ve vitrin aydınlatma nasıl yapılır

Mağaza içi ve vitrin aydınlatma nasıl yapılır

Yeni bir mağaza açacağınız veya faal olan mağaza ve vitrin aydınlatma nasıl yapılır değişikliğine karar verdiyseniz hangi tür aydınlatma’nın nasıl seçeceğinize karar vermek biraz zor olacaktır..

Süpermarket mağazalarında dört farklı kategoride aydınlatma ürünleri kullanılır. Bunlar; genel aydınlatma, vurgu aydınlatması, görev aydınlatması ve dekoratif aydınlatmalardır.

Genel aydınlatma diye tabir ettiğimiz, mağazanın ortam aydınlatmasını sağlayan ana ışık kaynağına denir.

Mağazanın içinde, genel ve yerel aydınlatma bir arada yapılmalıdır. Mağazanın lükslük ve pahalılık derecesi arttıkça genel seviyesi düşürülür, Yerel vurgulama seviyesi arttırılır, Daha sıcak ışık renkli 3000 kelvin olan renk tonları seçilir. Buna ilaveten aşağıdaki hususlar önemlidir.

Genel aydınlatmada R’sı yüksek çubuk ve kopmaktaki floresan, tungsten halojen, normal enkandesan veya tasarruflu floresan lambalar  kullanılır. Ancak tungsten halojen ve normal enkandesan lambalarla yapılan aydınlatma ekonomik değildir. 2×18 veya 4×18 Çubuk floresan lambalar ile estetik çözümler oluşturmak zordur.

Mağaza içi ve vitrin aydınlatma nasıl yapılır

-Önerilen genel seviye, yerel vurgulama yapılması halinde azaltılabilir. Seviyesi ve ışık renk özellikleri aşağıdaki gibi olmalıdır. -Lüks ve pahalı mağazalarda (mücevher, pahalı büyük vb.) 2001x,Ra>95 olan olan çok sıcak renkli lambalar  (2700 K-3000 K)

-Haraketli, canlı , günlük alışverişin yapıldığı küçük süpermarket gibi, yerlerde, oldukça yüksek (2501x-5001x)Ra>90 orda sıcak ışıklı renkli(300K-4000K)lambalar.
-Ucuz fiyatlı, paranızın karşılığınızın tam alırsınız imajını veren hipermarket gibi yerlerde gibi, yüksek aydınlık seviyesi (5001x-7501x)Ra>85 orta-soğuk beyaz ışık renkleri (4000K-6500K) lambalar.

Mağaza içi ve vitrin aydınlatma nasıl yapılır

-Çoğunlukla renk ayırt ettirme yeteneği mükemmel veya iyi olan lambaların kullanılması tavsiye edilir. Ancak et, salata gibi bazı mamuller için Ra ,sı düşük, ancak mamulün canlı veya taze görünmesini sağlayacak spektruma sahip lambalar tercih edilmelidir.
– aplikler, ışıklı kornişler ve yuvalar ile daha estetik ve dikkat çekici olması sağlanmalıdır.
-Yerel vurgulama ile ürünün biçimini, dokusunu ve rengini, çevresinden yalıtarak, daha ortaya çıkarılması sağlanmalıdır.

-Yerel vurgulama vurgulanan ürünün parıltısı, çevre parıltısının en az iki katı olmalıdır. Mağazanın kalitesi yükseldikçe bu oran büyümelidir. Belirlenen oranının 5 ila 30 arasında olması tavsiye edilir.
_Yerel vurgulama yoğunluğu  önemlidir. ve mağazanın kalitesi yükseldikçe artmalıdır.
-Yerel vurgulama reflektörlü tungsten halojen ve metal halojen, yerine  RAY LED SPOT lambalar önerilir.

Vitrin Aydınlatma

Vitrinin aydınlatması daha çekici olması öncelikle çarpıcı olmasına bağlıdır. Ancak, ana hedef ürünün özelliklerini ve kalitesini vurgulamaktadır, bunun için;
Vitrinde aydınlık seviyesi, ışık rengi, konstastlar ile ilgi çekilmelidir.
-Çevrenin parıltısına bağlı olarak, genel 500-2000 1x,yerel vurgulama 3000-10000 1x arasında olmalıdır. Geceleri bu değerleri azaltılabilir.

vitrin aydınlatma

-Farklı renk sıcaklıklı lambalar kullanılmalıdır. Ürünün rengindeki ışıklar, ürünün rengini kuvvetlendirir.
Yukarıdan geniş açılı ürünün dokusunu vurgular.
RAY LED Spot tüm bakış doğrultularında kamaşmaya sebep olmayacak şekilde yerleştirilmelidir.

Mağaza vitrini ve iç mekan aydınlatma ilk fark edilmelidir.
-Vitrin, müşterinin ilgisini çekip, mağazaya girmesini sağlayacak şekilde aydınlatılmalıdır.

mağaza vitrin aydınlatma

-İç aydınlatma alıcıyı olumlu etkileyecek şekilde olmalıdır
-mağazanın dekorasyonu ve genel havası ile uyumlu ve bütünleşmiş olmalıdır.
-stratejik, mevsimlik ve eğilimlerdeki değişikliklere cevap verecek esneklikte olmalıdır.
Görsel kılavuzlama sağlamalıdır.
magaza led armatür  fiyatlarına linkten ulaşabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir