T5 Led Floresan 60 cm 16w Gün Işığı

T5 Led Floresan 60 cm 16w Gün Işığı

Ürün Kodu:Slv-24

T5 Led Floresan 60 cm 16w Gün Işığı

Daha İyi Daha Verimli Aydınlatma Nasıl Yapılır

T5 Led Floresan okonomik olarak az enerji harcayarak daha yüksek ışık üretirler. 60 Cm T5 Led Floresan  uzunluğundaki Flamanlı Akkor lar 36 watt/lümen  gücüne sahipken LEDler ise 100 – 120watt/lümen  gücüne sahiptir.2)Düşük Elektrik Faturası daha az elektrik sarfiyatı daha iyi yüksek aydınlatma sağlar. harcanan enerji tüketiminde % 65 varan elektrik tasarruf elde edilir 3)Uzun Ömrü Kalitesine göre 50.000 – 80.000 saate varan dayanıklılığa sahiptir.Eski model flouresan lambaların ömrü 5.000 saattir. değişiminde maliyetlerini minimuma seviyeye indirirler.3)Yüksek ışık Gücü: 100 Ns içinde  üretmeye başlar.4)Düşük Isı Üretimi: Tüplü flouresan Akkor lambalarda flaman sıcaklığı 2700 ˚ C,Civa Gazlı halojenlerle 3100 ˚C, deşarjlı lambalarda tüpün sıcaklığı 800-1100 ˚C ye kadar çıkarken LED’lerde yonga ısısı 110 ˚ C’yi asla geçmez. soğutma maliyetlerini minimuma indirirler.Tasarruflu ampuller elektrik tüketiminin %80’ini ışığa çeviren ampullerdir. Böylece oldukça yüksek kabul edilecek bir verimliliğe sahip olunur. Bu  evdeki elektrik sarfiyatının aydınlanma kalemini %10-15’lerden %2-3’e kadar geri çekerek ortalama bir ev için 4-5 TL tasarruf sağlarlar.

LED’lerin ışık verimliliği

verdiği verim, tükettiği elektrik enerjisine oranı ışık gücüne h ‘ denir,birimine ise Watt/Lümen dir.

Rakkamsal olarak değerleri.

Akkor verimi 12 – 15 lm/W

Civalı Halojende 18 – 22 lm/W

Gazlı Kompakt fluoresande 60 lm/W

Fluoresan lambalarda ise 55 – 104 lm/W

LED’lerdeki özellik ise durum farklıdır.  Kendi renk katagorilerine göre aydınlatma  etkinliğinde farklılık gösterir. Örnek verecek olursak; kırmızı renk yüksek lümen değerlerine sahiptir. 45 lm/W, yeşil renk 18 lm/W, sarı renk 35 lm/W, mavi renk 8 lm/W değerlerindedir. Aydınlatmalarda daha ağırlıklı olarak beyaz ışık veya soğuk beyazın ne kadar önemli olduğunu kabul edersek beyaz renkli olanın verimliliği, üretici veya ithalatçı firmalara göre değiş genlik göstermekle beraber  18 – 25 lm/W arasında değişmektedir. Bu elde ettiğimiz sonuçlarla  şunu anlayabiliriz,ki bugünkü teknolojiyle  (mayıs 2005) tarihinde LED’ler akkor veya halojen ampuller alternatif seçenek olabilir. Fakat kompakt fluoresan ampullerin aydınlatmada elde edilen verimlilik açısından rekabet edebilecek durumda değildir. Öbür taraftan bakacak olursak  ışık verimliliğinde gün geçtikçe teknolojide çok hızlı ilerleme kaydedilmektedir.

2008 – 2010 senelerinde  beyaz LED’de lümen gücü 1 watta ila 50 – 70 lm/W değerlerine çıkması beklenmektedir. ithalat yapan silverled  firmasının deklare ettiğine göre, deneysel ortamında yapılan kırmızı ışıkta 108 lm/W gücüne çıkmaktadır. ışığın renk değerleri farklı olduğu gibi  ışık açılar konusundada dikkat edilmesi gerereken. Bir durumdur.Bu aydınlatmalar yönlendirmeli bir  ışık olduğundan dolayı  verileri, cd (candela) veya mcd cinsinden tanımlanmaktadır.Yaydığı açılar  düzeyde düşük tutulmak Suretiyle  yüksek candela değerleri elde edilir. seçerken  değerlendirmeleri bu şekilde yaparak dikkat edilmelidir.

led projektor aydinlatma